« Basketball Hall of Fame on the Passing of Meadowlark Lemon, Class of 2003 | Main | Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Announces Modifications to its Enshrinement Process Beginning with the Class of 2016 »
Monday
Dec212015

Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Announces Eligible Candidates for the Class of 2016

Allen Iverson, Yao Ming and Shaquille O’Neal Headline List

SPRINGFIELD, MA – Today, December 21st, marks the 124th Birthday of Basketball – to start a year-long celebration towards 125 years, the Naismith Memorial Basketball Hall of Fame has announced the eligible candidates for the Class of 2016. A complete list of eligible candidates can be found below. As released last week, three distinct modifications have been made to the election process for the upcoming class. Most notably, potential honorees are now eligible on the ballot for Hall of Fame enshrinement after four full seasons of retirement.

A press conference announcing the Finalists from the North American and Women’s committee for the Class of 2016 will be held at NBA All-Star Weekend, which is scheduled for Friday, February 12th in Toronto, Canada. The entire Class of 2016, including those selected by the direct elect committees, will be unveiled on Monday, April 4th at the Men’s NCAA Final Four in Houston, Texas.

Enshrinement festivities will take place in Springfield, Mass., the birthplace of basketball, September 8-10, 2016. Tickets for the various Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Class of 2016 Enshrinement events are on sale as of noon eastern time on www.hoophall.com.

About the Naismith Memorial Basketball Hall of Fame:

Located in Springfield, Massachusetts, the city where basketball was invented, the Naismith Memorial Basketball Hall of Fame promotes and preserves the game of basketball at every level – professional, collegiate and high school, for both men and women on the global stage.

For more information:

Visit us on the web: www.hoophall.com

… on Facebook: www.facebook.com/BBHOF

… on Twitter/Instagram: @hoophall #16HoopClass

… or call 1-877-4-HOOPLA 

 

Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Class of 2016 Ballot

* Indicates First-Time Nominee

North American Committee Nominations

Mark Aguirre (PLA)

Geese Ausbie (PLA)*

Bill Bertka (COA)

Junior Bridgeman* (PLA)

Irv Brown (REF)

Maurice Cheeks (PLA)

Terry Cummings (PLA)

Lefty Driesell (COA)

Hugh Evans (REF)*

Bill Fitch (COA)

Cotton Fitzsimmons (COA)

Darell Garretson (REF)*

A.C. Green (PLA)

Tim Hardaway (PLA)

Del Harris (COA)

Robert Hughes (COA)

Allen Iverson (PLA)*

Tom Izzo (COA)*

Kevin Johnson (PLA)

Marques Johnson (PLA)

Bobby Jones (PLA)*

Jerry “Tiger” Jones (COA)*

Gene Keady (COA)

Rollie Massimino (COA)

George McGinnis (PLA)

Gary McKnight (COA)*

John McLendon (COA)*

Danny Miles (COA)

Sidney Moncrief (PLA)

Dick Motta (COA)

Swen Nater (PLA)

Shaquille O’Neal (PLA)*

Mark Price (PLA)

Glenn Robinson (COA)

Lee Rose (COA)*

Bo Ryan (COA)

Jack Sikma (PLA)

Steve Smith (COA)*

Fred Snowden (COA)

Eddie Sutton (COA)

Reggie Theus (PLA)

Rudy Tomjanovich (COA)

Chris Webber (PLA)

Paul Westphal (PLA)

 

Women’s Committee Nominations

Leta Andrews (COA)

Jennifer Azzi (PLA)

Rebecca Lobo (PLA)

Muffet McGraw (COA)

Susie McConnell (PLA)

Pearl Moore (PLA)*

Kim Mulkey (COA & PLA)

Harley Redin (COA)

Theresa Shank (PLA)

Marianne Stanley (COA)

Barbara Stevens (COA)

Sheryl Swoopes (PLA)*

Wayland Baptist (TEA)*

Teresa Weatherspoon (PLA)

 

DIRECT-ELECT CATEGORY

Early African-American Pioneers Committee Nominations

Clarence “Puggy” Bell

Sonny Boswell

Zack Clayton

Chuck Cooper

Bill Garrett

Inman Jackson

Clarence “Fats” Jenkins

Bucky Lew

Dave Minor

Hudson Oliver

Cumberland Posey Jr.

Al “Runt” Pullins

James “Pappy” Ricks

Paul Robeson

Eyre Saitch

William “Wee Willie” Smith

 

DIRECT-ELECT CATEGORY

International Committee Nominations

Tal Brody

Jackie Chazalon

Vlade Divac

Nick Galis

Semen Khalipski

Vladimir Kondrashin

Toni Kukoc

Yao Ming*

Aldo Ossola

Amaury Pasos

Dino Radja

Manuel Sainz

Togo Soares

Ranko Zeravica

Marcos Leite

 

DIRECT-ELECT CATEGORY

Contributor Committee Nominations

Marv Albert*

Al Attles

Dick Baumgartner*

Marty Blake

Vic Bubas

Wayne Duke*

Harry Glickman

Marty Glickman

Curt Gowdy

Tim Grgurich

Mannie Jackson

Tom Jernstedt

Johnny “Red” Kerr

John Kline

Red Klotz

Jerry Krause

Jack McCloskey

Johnny Most

Dennis Murphy

Joe O’Toole

Billy Packer

Jerry Reinsdorf

Zelda Spoelstra

Jim Valvano

Donnie Walsh

Frank Walsh

 

DIRECT-ELECT CATEGORY

Veterans Committee Nominations

1936 US Olympic Team*

1964 State Dept Basketball Ambassadors

Zelmo Beaty

Ron Boone

Sid Borgia

Carl Braun

Frank Brian                             

Joe Caldwell

Mack Calvin

Charles Eckman

Leroy Edwards

Leo Ferris*

Clarence “Bevo” Francis

Buck Freeman

Donnie Freeman

Travis Grant

Bob Grody

Joe Hammond

Robert Harrison

Flo Harvey

Cam Henderson

Robert Hopkins

Lou Hudson

Warren Jabali

Jimmy Jones

Freddie Lewis

Jim Loscutoff

Loyola of Chicago

George McGinnis

Ray Mears

Frank Meehan*

Donald Moore*

Willie Naulls

John O’Brien

Philadelphia SPHAS

Mel Riebe

Glenn Roberts

Holcombe Rucker

Kenny Sailors

Fred Schaus

Charlie Scott

Kenny Sears

Frank Selvy

George Senesky

Paul Seymour

Charles Siler

Talvin Skinner

Ken Suesens

Tennessee A&I

Dick Van Arsdale*

Tom Van Arsdale*

Willie Wise

Max Zaslofsky